Start / Aktualności / Historycy o nieznanym Tuliszkowie

Historycy o nieznanym Tuliszkowie

Najdawniejsze dzieje Tuliszkowa, jego miejsce w regionie i przestrzeni europejskiej oraz postać Janusza herbu Dryja, rycerza i dyplomaty, były tematem spotkania z historykami, które odbyło się 11 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Wykłady wygłosili Jerzy Łojko i Dariusz Piwowarczyk.

Tuliszków ma bogatą i wyrazistą przeszłość, ale pozostaje ona nierozpoznana.  Spotkanie z Jerzym Łojko, znanym konińskim regionalistą oraz Dariuszem Piwowarczykiem, autorem książek o kulturze rycerskiej, zrodziło się z naturalnej potrzeby poznania dziejow tego ośrodka i ludzi, którzy go budowali. Stało się też lekcją  historii, wskazującą czynniki, decydujące o rozwoju miejscowości i awansie społecznym mieszkańców.

Sesję otworzyła barwna opowieść Dariusza Piwowarczyka  o Januszu z Tuliszkowa, pośle specjalnym Władysława Jagiełły. Historyk przedstawił rozwój kariery dyplomatycznej rycerza, udział w kształtowaniu polityki państwowej i wędrówki, które podejmował.

Jerzy Łojko w swoim wystąpieniu opisał zasoby źródeł o Tuliszkowie, które nie zostały dotąd wykorzystane w badaniach. Wykazał też potrzebę stworzenia obrazu miejscowości z perspektywy jego związków z sąsiednimi ośrodkami i wpływów kolejnych właścicieli.

Na zakończenie części wykładowej poniedziałkowego spotkania, głos otrzymali mieszkańcy, którzy opowiadali o tym, czy historia nadal uczy życia.