Start / Aktualności / Park i dworek odmienione

Park i dworek odmienione

Zakończono prace związane z realizacją projektu rewaloryzacji zespołu dworsko-parkowego. Proces przywracania zabytkowemu obiektowi reprezentacyjnego charakteru i funkcji użytkowych został zapoczątkowany w 2009 r. Był możliwy dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych.

Tej jesieni w parku dokonano nasadzeń uzupełniających drzew liściastych i iglastych. Wzbogacono też podszyt o nowe, przeważnie kwitnące, gatunki roślin. Założono trawniki, między innymi, o charakterze kwietnych łąk. Odświeżony amfiteatr został obsadzony bluszczem.

Część działań, prowadzących do uporządkowania kolekcji cennych i wiekowych drzew, przeprowadzono już w październiku 2012 roku. Wykarczowano wtedy samosiewy, usunięto obumarłe rośliny, chore poddano leczeniu i poprawiono warunki siedliskowe wartościowych okazów. Teraz dokończono przycinkę drzew wymagających zabiegów pielęgnacyjnych. W uporządkowanym już terenie wytyczono kolejne ścieżki spacerowe i aleję gospodarczą.

W ubiegłym roku rozpoczęto także roboty melioracyjne. Oczyszczono wówczas i połączono z rowem, porośnięty trawą, staw w okolicy przedszkola. Zadaniem odnowionego zbiornika jest zdrenowanie sąsiadującego terenu. Teraz teren wokół stawku przy Zadwornej został zniwelowany i uformowano tam skarpy. Nad kanałem pojawiła się drewniana kładka. Poza tym odmulono i wyregulowano fosę.

Ale metamorfoza parku rozpoczęła się na przełomie 2009 i 2010 roku, kiedy zainicjowano pierwszy etap programu rewaloryzacji założenia dworsko-parkowego. W tym okresie odtworzono historyczny układ komunikacyjny parku.  Urządzono plac zabaw dla dzieci w różnym wieku, postawiono ławeczki, zamontowano oświetlenie.

Inwestycja była współfinansowana ze środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jej całkowity koszt to 833 749,23 zł, przy wsparciu unijnym w wysokości 400 094,00 zł.

W ostatnich latach (2010-2011 r.), dzięki wsparciu z tego samego programu, zmienił się także dziewiętnastowieczny dworek, siedziba domu kultury. Modernizacja budynku kosztowała 515 611,40 zł i została dofinansowana kwotą 324 480,00 zł.

W ramach projektu wykonano instalację centralnego ogrzewania oraz przystosowano pomieszczenia piwniczne na potrzeby kotłowni. Stare pokrycie dachowe z papy zastąpiła dachówka karpiówka. Docieplono strop. Wymieniono też okna, drzwi i położono nowy tynk.

Rewaloryzacja zespołu dworsko-parkowego w Tuliszkowie (harmonogram, koszty)