Start / Aktualności / Jubileusz z Daukszewiczem

Kalendarium wydarzeń

Luty 2019 Marzec 2019 Kwiecień 2019
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Dom Kultury +
Kadra Kultury

Newsletter

Jubileusz z Daukszewiczem

Jubileusz samorządu z Daukszewiczem

Jubileusz 25-lecia samorządu świętowano podczas gali, która odbyła się 29 maja w hali widowiskowo-sportowej. Uroczystość oraz koncert Krzysztofa Daukszewicza otworzyły obchody Dni Tuliszkowa 2015.

 

Sami o sobie od 25 lat

27 maja 1990 roku, po raz pierwszy w powojennej Polsce, obywatele mogli zdecydować, kto będzie ich reprezentantem w gminie. W pamiętnym drugim dniu czerwca miała miejsce historyczna inauguracyjna sesja Rady Gminy i Miasta Tuliszków. Wiele się zmieniło odkąd ćwierć wieku temu Rzeczpospolita uczyniła pierwszy krok w samorządność. Gala na 25-lecie Samorządu stało się okazją do wspomnień i podsumowań.

Spotkanie rozpoczęli radni już VII kadencji, Agata Jasak i Bartosz Łodożyński, odczytaniem fragmentów konstytucji i „Przesłania Kongresu na XXV-lecie Samorządu Terytorialnego”.

O tym, jak przebiegała decentralizacja władzy publicznej opowiadał Mirosław Rojek. No i oczywiście o ówczesnych realiach, w których każdy był milionerem, ale nie mógł nic kupić (Średnia pensja w 1990 r. wynosiła 1,03 mln zł. Bochenek chleba kosztował 2 tys. zł, a ceny galopowały!). Prowadzący uroczystość przywołał, nawiązując do twórczości Kaczmarskiego, klimat lat przełomu.

To był dobrze wykorzystany czas – mówił burmistrz Grzegorz Ciesielski, podsumowując 25 lat samostanowienia. Wskazując na gminne inwestycje podkreślał, iż znacząca część środków, z których skorzystano pochodziła z funduszy zewnętrznych.

 

Wyrazy uznania

Samorządowcem jest w pewnym sensie każdy, kto uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. To właśnie aktywność mieszkańców stanowi o sukcesie samorządu. Jubileusz był więc przede wszystkim świętem tych, którzy przez te wszystkie lata pracowali dla swojej małej ojczyzny. Z tej okazji wręczono odznaczenia i podziękowania.

Odznaką Zasłużony dla Gminy i Miasta Tuliszków, przyznawaną w wyrazie uznania za wybitne osiągnięcia mające znaczenie dla rozwoju Gminy i Miasta Tuliszków, uhonorowano Marka Naglewskiego, Zdzisława Cichego, Stanisława Pilarczyka, Halinę Wenc i Elżbietę Krzempek.

Doceniono także Lutosława Zająca z Zadwornej za długoletnie pełnienie funkcji sołtysa, przyznając mu tytuł „Sołtysa 25-lecia”.

Wyróżnienie „Gospodarstwo rolne 25-lecia” otrzymali Dorota i Marek Jakubowscy ze Smaszewa, którzy od 1991 r. prowadzą gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka. Rolnicy zaczynali gospodarowanie od 9 krów i 4 cieląt, dziś mają 50 krów i 35 cieląt; więcej jest też użytków. Przykładają wagę do modernizacji gospodarstwa, jako pierwsi w powiecie tureckim wybudowali oborę bezściełową.

W kategorii „Przedsiębiorstwo 25-lecia”, biorąc pod uwagę skalę i dynamikę rozwoju, nagrodzono ANDREWEX  sp. z o.o. Andrzeja Opłatka. Firma zajmuje się produkcją drzewną i ma znaczącą pozycję na rynku wyrobów wyposażenia ogrodów i wnętrz oraz wielkowymiarowych konstrukcji drewnianych. Tworzy ją wyłącznie polski kapitał i trzy nowoczesne zakłady produkcyjne – w Piętnie koło Grzymiszewa (gm. Tuliszków), gdzie wszystko się zaczęło; Żeroniczkach (woj. wielkopolskie) i Cierpicach koło Torunia (woj. kujawsko-pomorskie).

Przy okazji wyboru lidera biznesu szczególnie doceniono firmy, które prowadziły działalność w ciągu ostatniego dwudziestopięciolecia  (Ryszard Idczak – Tuliszków, Roman Siwek  – Tuliszków, Marian Manicki – Tuliszków, Włodzimierz Bucikiewicz – Tuliszków, Jan Marek Marciniak – Wymysłów, Irena i Mirosław Pałaszowie – Tuliszków oraz Józef Andrzejewski – Tuliszków).

Statuetki za działalność kulturalną i promocję gminy w 25-leciu przyznano  zespołom Jesień z Tuliszkowa i Wrzos z Grzymiszewa. Laureaci, oczywiście, zaśpiewali dla publiczności. Nagrody dołączyły do pokaźnej już kolekcji wyróżnień najstarszych zespołów, działających przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie.

Jesień doceniono m.in.  Wielkopolskich Artystycznych Spotkaniach Seniorów w Koninie, Władysławowie i innych miejscowościach oraz  na Wojewódzkich spotkaniach klubów seniora w Trzemesznie. Wrzos zdobywał laury na Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Ludowych o Wierzbową Nutkę w Wierzbinku, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Kramsku, Wielkopolskim Przeglądzie Zespołów Strażackich w Przykonie, czy na Kościeleckich Prezentacjach Dziedzictwa Kulturowego Wsi. Występował też na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Brał udział w Międzywojewódzkich Sejmikach Zespołów Teatralnych w Pile, Lesznie i Kaczorach, a pieśni z przedstawienia Dożynki u dziedzica nagrywał dla PR I.

A w przestrzeni środowiska lokalnego? Wrzos i Jesień uczestniczą w uroczystościach patriotycznych, upowszechniają dziedzictwo kulturowe, podejmują inicjatywy społeczne, animują imprezy.

Tego dnia wręczono także okolicznościowe podziękowania Zbigniewowi Gradeckiemu (Burmistrz Gminy i Miasta w latach 1994-1998 i Przewodniczący Rady Miejskiej w latach 2002-2006); Zenonowi Matuszewskiemu (Burmistrz Gminy i Miasta w latach 1998-2001 i Przewodniczący Rady Miejskiej w latach 1990-1994) oraz Tadeuszowi Kopczyńskiemu, Burmistrz Gminy i Miasta  w latach 2001-2002).

Za pracę na rzecz Samorządu Gminy i Miasta Tuliszków podziękowania odebrali Piotr Czekała (Przewodniczący Rady Miejskiej w latach 1998-2002) oraz Piotr Hryniuk (Przewodniczący Rady Miejskiej w latach 2006-2010).

Wreszcie, złożono je na ręce aktualnych włodarzy – Grzegorza  Ciesielskiego,  pełniącego funkcję Burmistrza Gminy i Miasta od 2002 roku i Tomasza Maćkowskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w latach  2010-2014  i w obecnej kadencji.

Podziękowania za owocną pracę otrzymały także pracownice Urzędu Gminy i Miasta – Maria Nawrocka, Anna Nawrocka, Alina Przybysz, Dorota Siepka, Halina Patrzykąt, Elżbieta Fabjańska i Krystyna Fabjańska.

Pamiątkowe statuetki wręczono osobom, pracującym w jednostkach samorządowych, a mogącym poszczycić się 25-letnim stażem. A oto one: Grażyna Ratajczyk (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, filia w Piętnie), Jackowiak Teresa (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, filia w Grzymiszewie), Halina Lędzka (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Tuliszkowie), Małgorzata Grześkiewicz (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury) oraz Halina Miklaszewska, Anna Łodożyńska, Anna Grzelczak i Agnieszka Warych (Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej).

Specjalne „jaja Fabergé” z atłasowej wstążki, przygotowane przez świetlicę Domino, przekazano też instytucjom, które wspierały samorząd środkami krajowymi i zagranicznymi.

Gmina i Miasto Tuliszków szczyci się także współpracą z samorządami państw ościennych. Na rocznicowej gali pojawili się goście z Koclirova (Czechy) i Wiesmoor (Niemcy).  Przedstawiciele gmin partnerskich przybyli z upominkami. I tak, sąsiedzi zza Odry przywieźli zabawki, które zostały przekazane przedszkolom w Grzymiszewie i Tuliszkowie. Delegacja z Koclirowa obdarowała tuliszkowski samorząd miododajną lipą. Drzewo, które jest uznawane za narodową rośliną Czechów, a przez tuliszkowian darzone szczególnym sentymentem, znalazło swoje miejsce na placu Wolności.

 

Satyrycznie z Krzysztofem Daukszewiczem

Gali na 25-lecie Samorządu towarzyszył koncert Krzysztofa Daukszewicza – poety, kompozytora i piosenkarza, wnikliwego obserwatora i komentatora życia politycznego.  

 

 

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie
ul. Haliny Oleksiak
62-740 Tuliszków
tel. 63 27 93 170
biuro@mgok-tuliszkow.pl

Stworzony przez Rabanet: Strony www i pozycjonowanie