Start / Aktualności / Tuliszków dla Niepodległej

Listopad 2017 Grudzień 2017 Styczeń 2018

Tuliszków dla Niepodległej

2015_11_list

Tuliszków uczcił 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  11 listopada 2015 r. świętowano wolność i oddano hołd tym, którzy walczyli o sprawę polską.

W hołdzie dla tych, bez których nie byłoby wolności

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Wita, gdzie odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Nowaka.

Także w tuliszkowskiej świątyni o patriotyzmie językiem poezji opowiadali przedstawiciele najmłodszego pokolenia – Martyna Janik, Oliwier Chorążewski i Oliwier Małolepszy. Z okazji listopadowego święta do uczestników uroczystości zwrócił się też burmistrz Ciesielski, który mówił o sprawach wynikających z wspólnej ziemi i pamięci.

Następnie poczty sztandarowe, strażacy i mieszkańcy przemaszerowali na plac Wolności. Zgodnie z tradycją złożono wiązanki i zapalono znicze pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, Jana Pawła II oraz Dębem Pamięci. Cześć bohaterom oddali: delegacja Gminy i Miasta Tuliszków w składzie: burmistrz Grzegorz Ciesielski, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Maćkowski i wiceprzewodniczący Jan Mikołajczak; delegacja Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Tuliszkowie – prezes Piotr Hryniuk, zastępca Zdzisław Pietrzak i  członek prezydium Robert Zabłocki;  delegacja Rady Powiatu Tureckiego – Eugenia Paterkiewicz, Katarzyna Szczap, Aneta Seńko i Bogdan Radecki; delegacja Rady Samorządu Mieszkańców Tuliszkowa  przewodniczący Józef Pośpiech, wiceprzewodnicząca Aleksandra Radecka wraz z delegacją Koła Miłośników Historii Tuliszkowa z prezesem Witem Brylińskim oraz młodzi delegaci OSP w Tuliszkowie.

W dniu święta symboliczne światełka zapłonęły również na grobach mieszkańców Tuliszkowa i okolic walczących w obronie ojczyzny, którzy spoczywają na miejscowym cmentarzu oraz pod tablicą poświęconą krajanom pomordowanym podczas II wojny światowej. Po południu przy Zespole Szkół uczczono także powstańców styczniowych wywodzących się z naszych stron.

Rajdy dla Niepodległej na nowych szlakach

Podobnie jak w latach minionych narodowe święto uczczono okolicznościowymi imprezami sportowymi. W tym roku przeprowadzono rowerowy „Rajd z Niepodległą” i „Marsz z Niepodległą”, czyli rekreacyjny bieg z kijkami. Wyścigi rozegrano na szlakach Rowerowej Pestki i Nordic Walking Park (zobacz więcej: www.rowerowapestka.pl, www.kijkituliszkow.pl), których uroczystego otwarcia dokonano tego samego dnia. Najmłodsi mogli udać się do hali przy Zespole Szkół, gdzie zorganizowano plac zabaw z nadmuchiwanymi zjeżdżalniami itp. atrakcjami.

W marszu techniką nordic walking wzięło udział 21 osób, w rajdzie rowerowym 9. Wszyscy zawodnicy pokonali, liczące odpowiednio kilka i kilkanaście kilometrów, odcinki na oznakowanych ścieżkach; tak więc szlaki zostały przetarte. Na mecie przy hali widowiskowo-sportowej czekały na nich poczęstunek i upominki. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano bony prezentowe (2 o wartości 100 zł i 4 o wartości 50 zł).

Pieśni dla Polski

Finałem Narodowego Święta Niepodległości w Tuliszkowie było wieczorne śpiewanie pieśni patriotycznych (hala widowiskowo-sportowa). W czerwonych koszulkach z orłem w koronie wystąpili podopieczni Studia Piosenki działającego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Zaśpiewali: Oliwia Cerbst, Wiktoria Janiszyn, Ada Wenc, Oliwia Papierska, Maja Cholewińska, Nikolas Małolepszy, Marcel Borucki i Michalina Janik (grupa młodsza) oraz Aleksandra Janik, Kacper Wawrzyniak, Julia Wawrzyniak, Adrian Gierałka, Joanna Zamiatowska, Nikola Roszak, Emilia Orczykowska, Weronika Wojnarowska (grupa starsza).

W minikoncercie znalazły się takie pieśni, jak "Dziś idę walczyć – Mamo!" autorstwa Józefa Szczepańskiego, postaci nietuzinkowej, jeśli idzie o poezję okresu wojennego; „Mały Jaś z AK”, utwór poświęcony bohaterom Plutonu Głuchoniemych; „Jestem Polakiem” czy wreszcie „Kocham wolność” z repertuaru Chłopców z Placu Broni.

Animatorem wspólnego śpiewania był zespół Jesień.  Seniorzy przypomnieli najbardziej znane i popularne polskie piosenki żołnierskie. „O mój rozmarynie”, „Ułani, ułani”, „My, Pierwsza Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Po partyzancie dziewczyna płacze” – tego wieczoru zabrzmieć musiały.  Dla mieszkańców i z mieszkańcami śpiewali:  Joanna Cymer, Barbara Nowacka, Barbara Raszewska, Gabriela Janiak, Maria Skibińska, Anna Wojnowska, Maria Kaczmarek, Roman Ścisły, Stanisław Sobczak i Leszek Jankowski. O historii sztandarowych utworów, tak mało znanej, opowiadał Mirosław Rojek.